Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

V obchodech můžeme najít elektrické zubní kartáčky různých značek, typů a technologií. Vzhledem k tomu, že se velmi liší nejen cenou, ale i účelem a způsobem použití, je dobré se před nákupem elektrického zubního kartáčku seznámit se základními vlastnostmi a odlišnostmi, abyste svého nákupu nelitovali. Špatně zvolený elektrický kartáček může být nepříjemný na používání a pro některé uživatele i zdravotně nevhodný. Nejen že by tedy nesplnil vaše očekávání, ale místo pozitivního efektu by vám mohl stav vašich zubů i zhoršit.

Obsah:
Dříve než pořídíte elektrický kartáček | Rychlé srovnání | Sonické zubní kartáčky | Rotační zubní kartáčky

Co je dobré vědět, než si pořídíte elektrický zubní kartáček

  1. Zvažte, jestli zvolíte rotační technologii, nebo sonický elektrický zubní kartáček. Principy se zásadně liší. Jejich srovnání, výhody a nevýhody najdete níže.
  2. Elektrický zubní kartáček vám ušetří čas. Kartáčky mají většinou svůj časovač a automaticky se vypnou po 2, nebo 2,5 minutách (podle programu). Zpočátku se vám zřejmě tento čas bude zdát velmi krátký. Je potřeba si nacvičit pohyby, abyste vůbec za 2 minuty stihli projet celá ústa. Vězte ale, že 2minutové čištění opravdu stačí. Z hlediska účinnosti je srovnatelné s cca 15-20 minutovým čištěním manuálním kartáčkem. Úspora času je tedy velkou výhodou elektrických zubních kartáčků.
  3. Provoz je dražší, než u manuálních zubních kartáčků. Je potřeba počítat nejen s počáteční investicí, ale i s průběžnými náklady. Stejně jako je nutné měnit manuální zubní kartáček, je nutné měnit i hlavice v elektrickém kartáčku. Životnost je obdobná – cca 2-3 měsíce. Jedna hlavice stojí u rotačních kartáčků cca od 100 Kč výše, u sonických kartáčků cca od 170 Kč výše. Platí, že čím větší balení naráz koupíte, tím více ušetříte.
  4. Jeden elektrický kartáček může sdílet celá rodina. Každý si jen pořídí svoji hlavici, kterou si pak vždy na čištění nasadí. Výhodu je úspora místa v koupelně a jedna nabíječka. Výrobci s tím ale úplně nepočítají a hlavice obvykle nejsou nijak barevně odlišeny. Je dobré si tedy vymyslet způsob rozlišení hlavic – např. barevnou gumičkou, nebo tečkou lakem na nehty.
  5. Elektrické zubní kartáčky nemají vyměnitelnou baterii. Baterie je nabíjecí, ale jakmile se sníží její kapacita, bohužel nelze vyměnit a celý kartáček musíte vyhodit. Je to zejména z důvodu zachování vodotěsnosti. Výrobci ale uvádějí životnost baterií cca 4-5 let.

Rychlé srovnání

Nejprve si elektrické zubní kartáčky rozdělíme do základních skupin podle technologie, jak pracují:


Sonické zubní kartáčky
Výhody Nevýhody
Šetrnější k dásním Dražší pořízení i náhradní hlavice
Mohou používat i lidé, kteří mají problémy s dásněmi a krčky Menší výběr hlavic
Velmi dobře odstraňují plak
Čistí i mezizubní prostory
Některé modely mají senzor přílišného tlačení
Masírují dásně


Rotační zubní kartáčky
Výhody Nevýhody
Levnější Namáhají dásně
Vyšší intenzita čištění Neměli by je používat lidé s citlivějšími dásněmi
Některé modely mají senzor přílišného tlačení Nečistí prostor krčků
Levnější náhradní hlavice


Sonické zubní kartáčky

Hlavním důvodem, proč firmy začaly vymýšlet jiné způsoby fungování elektrických zubních kartáčků, byla zejména šetrnost čištění. Průkopníkem mezi sonickými elektrickými kartáčky je firma Philips se svojí řadou Sonicare. Opět už sonické zubní kartáčky vyrábí i více firem – např. Panasonic, Curaprox, apod. Ale Philips je v tomto segmentu rozhodně leaderem a pokud nechcete vyloženě experimentovat, doporučujeme vám jejich výrobky.

Princip fungování sonických kartáčků je zcela jiný, než u rotačních. Tato změna není jen o jiném pohybu hlavice, potažmo štětin. Hlavní rozdíl je v tom, že u sonických kartáčků neodstraňují nečistoty a plak ze zubů štětiny, které by je mechanicky stíraly. Ale směs vody, slin a pasty, která se rozvibruje takovou rychlostí, že zuby velmi účinně očistí. Hlavice sonického kartáčku se velmi mírně, ale rychle kýve do stran. Pokud máte kartáček přiložený vodorovně k zubům, hýbe se nahoru a dolů, takže simuluje pohyb manuálního kartáčku. Díky těmto velmi rychlým pohybům se tekutina v ústech velmi rychle rozpohybuje a mnohem lépe pronikne do mezizubních prostor. Proto jsou sonické zubní kartáčky mnohem účinnější právě na čištění mezizubních prostor. A to účinnější nejen než rotační kartáčky, ale i účinnější než klasické manuální kartáčky. Právě proto, že se nespoléhají jen na to, kam se dostanou štětiny kartáčku. Úroveň vyčištění mezizubních prostor dosahuje téměř úrovně speciálních mezizubních kartáčků, nebo zubních nití.

Díky důkladnému čištění mezizubních prostor i díky velmi jemným, ale rychlým pohybům, mají sonické zubní kartáčky dobré výsledky i z hlediska bělení zubů. Mnohem účinněji odstraní ze zubů plak, nečistoty od kávy, čajů, apod., které jinak na zubech ulpívají a způsobují ztmavnutí a zažloutnutí zubů.

Co se týče techniky čištění, na rozdíl od rotačních kartáčků je u sonických kartáčků právě doporučeno, jet kartáčkem po rozhraní dásně a zubů. Díky tomu pohyb hlavice kartáčku obsáhne dáseň, krček i boční stranu zubu a zuby se tak vyčistí nejlépe. Je vhodné přejet i kousací část stoliček, i když u dospělých se zde zubní kazy tvoří jen minimálně. Mnohem důležitější je, věnovat se krčkům a mezizubním prostorám.

Srovnání sonických zubních kartáčků

Rotační zubní kartáčky

Hlavice rotačního kartáčku, se neotáčí úplně, jak by se mohlo podle názvu zdát. Vykonává jen drobné pootočení hlavice tam a zpět. Lépe je tento pohyb vidět na přiloženém videu. Právě kvůli tomuto pohybu jsou hlavice rotačních kartáčků nejčastěji kulaté. Rotační zubní kartáčky jsou na trhu výrazně déle. Jsou tedy mnoha lety odzkoušené a odladěné. Jejich ceny jsou obvykle také nižší, než ceny sonických kartáčků. Rotační kartáčky jsou obvykle poměrně výkonné, což znamená, že velmi účinně rozrušují zubní plak a dobře zuby čistí. Naopak tato velká intenzita může být i nevýhodou, protože hodně namáhají dásně a mohou přispívat k problémů s dásněmi a krčky zubů. Proto nejsou rotační zubní kartáčky zubaři příliš doporučované a lidé, kteří už mají s dásněmi nějaký problém, by rotační zubní kartáčky používat neměli. Výhodou je, že na rotační kartáčky existuje mnoho různorodých nástavců, ze kterých si můžete vybírat. Zejména se jedná o hlavice, které mají zvýšenou účinnost do mezizubních prostor, nebo o hlavice, které zuby intenzivněji bělí. Průkopníkem a leaderem mezi výrobci rotačních zubních kartáčků je rozhodně firma Oral-B. Rotační zubní kartáčky vyrábí i další firmy, jako např. AEG, Panasonic, apod., kartáčky značky Oral-B jsou rozhodně nejrozšířenější a tato firma s nimi má také nejdelší zkušenosti.

I přesto, že se technologie rotačních zubních kartáčků může zdát jako zastaralá a překonaná, není tomu tak. Rotační elektrické zubní kartáčky mají stále řadu příznivců, kterým tento způsob čištění zubů vyhovuje a i firma Oral-B stále pracuje na zdokonalování svých kartáčků. Mezi hlavní inovaci například patří to, že vyšší řady kartáčků už nemají pouze rotační pohyb, ale i pulzují. Hlavice kartáčku se jemně, ale velmi rychle pohybuje od a k zubu a do toho se ještě otáčí. Kombinace těchto dvou pohybů zvyšuje účinnost čištění a proniká lépe do mezizubních prostor.

Oral-B - senzor přílišného tlaku

Hlavním údajem, který výrobci a prodejci uvádí u jednotlivých řad rotačních zubních kartáčků, je jejich výkon, vyjádřený počtem otáček, případně počtem pulzací. Nejvyšší řady rotačních zubních kartáčků dosahují až 8.800 oscilací za minutu a až 40.000 pulzací za minutu. Nenechte se však ovlivnit pouze tímto jedním parametrem. Vzhledem k tomu, že čištění zubů rotačním zubním kartáčkem nemusí být úplně šetrné k vašim dásním, rozhodně neplatí, že čím rychlejší pohyby, tím lépe. Zde se tedy jedná spíše o marketingový tah, protože zákazníci mají rádi jednoduché hodnoty a velká čísla. Pokud se rozhodnete pořídit si rotační zubní kartáček, určitě se podívejte i na další parametry jednotlivých modelů. Důležitým údajem určitě je výdrž baterie a další programy, které upraví chování kartáčků. Programy mohou být např. masážní, leštící, nebo sensitive – pro jemnější čištění zubů a šetření dásní. Velmi zajímavou funkcí u vyšších modelů Oral-B je senzor toho, jak moc při čištění zubů na kartáček tlačíte. U čištění zubů rotačním kartáčkem platí, že čím víc na kartáček tlačíte, tím více můžete ublížit svým dásním. Přitom účinnost čištění nijak nezvyšujete. Ta je stejná, i když kartáčkem jen lehce přejíždíte po zubech. Vyšší řady kartáčků tedy mají senzor tlaku, kdy se vám při přílišném zatlačení rozsvítí červené světlo na rukojeti kartáčku tak, abyste to i v průběhu čištění periferním pohledem viděli. Toto světlo vás upozorní, že na kartáček tlačíte příliš.

K obecným radám při čištění zubů rotačním kartáčkem platí, že byste kartáčkem neměli jet po hraně dásně a zubu, ale pouze po zubech. Právě proto, abyste své dásně nezatěžovali tímto intenzivním pohybem. Logicky tak v prostoru krčků mohou zůstávat nečistoty a plak, takže pro dokonalé očištění zubů byste si pak měli ještě vyčistit tyto prostory dásní a krčků manuálním zubním kartáčkem.

Srovnání rotačních zubních kartáčků

SK | Testy zimních pneumatik | Retro oblečení | Provozovatel webu

TOPlist